Madeleine Albright: O demokratech a diktátorech

Madeleine Albright: O demokratech a diktátorech

V pondělí 11. 3. jsem se zúčastnila přednášky Madeleine Albright, bývalé americké ministryně zahraničí. Přednáška byla organizována Knihovnou Václava Havla ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a nakladatelstvím Argo. Přednáška se konala v budově pražské Právnické fakulty a paní Albright zde představovala svou nejnovější knihu Fašismus, které ji v Česku vydalo právě zmíněné nakladatelství Argo. Před její přednáškou bylo krátké úvodní slovo pražského primátora Zdeňka Hřiba. Pak již paní Albright pokládal otázky Michael Žantovský, který je v současnosti ředitelem Knihovny Václava Havla.
Madeleine Albright se v roce 1997 stala první ženou, která sloužila na postu ministra zahraničních věcí USA. Ministryní byla za vlády prezidenta Billa Clintona. V květnu 2012 získala od prezidenta Baracka Obamy vysoké americké státní vyznamenání, takzvanou Prezidentskou medaili svobody.
Název její pražské přednášky zněl následovně: O demokratech a diktátorech. Mluvila tedy například o maďarském premiérovi Orbánovi. Premiér Orbán často používá termín neliberální demokracie. S tím ovšem paní Albrightová zásadně nesouhlasí, protože to je obrovský protimluv. Přednášející zdůraznila, že demokracie je vládou většiny, která ovšem důsledně dodržuje práva menšin.
Paní Albrightová se také věnovala tématu Ruska a Vladimíra Putina. Je přesvědčená, že Putin má v ruce slabé karty, ale hraje s nimi velmi dobře. Naproti tomu my máme v ruce silné karty, ale hrajeme s nimi příliš slabou hru. Přednášející si také myslí, že Putin nechce, aby východní země Evropy byly v EU a v NATO.
Madeleine Albrightová se také věnovala roli médií při ochraně demokracie. Podle ní je velmi důležité, aby média říkala pravdu. Také aby si lidé uvědomili, že žurnalisté jsou tu pro ně, a nikoliv proti nim.
Paní Albrightová svou řeč pronesla velmi pěkně česky, což je opravdu obdivuhodné. Jen párkrát měla problém najít ta správná slova a požádala pana Žantovského o pomoc.

 

Photo taken by Russ Walker

Shared under Creative Commons licence (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/legalcode)

I do not own any rights to it and the author is in no way associated with my website

Link to the original picture: https://www.flickr.com/photos/russwalkerO autorovi: Adéla Měkotová
Jsem překladatelka angličtiny na volné noze. Překládám z angličtiny do češtiny i z češtiny do angličtiny. Specializuji se na následující oblasti: obchod, marketing, mezinárodní vztahy a politika, žurnalistika, cestovní ruch. Absolvovala jsem anglickojazyčné LL.M. studium mezinárodního a evropského práva na Univerzitě Palackého. Jsem také správce facebookové skupiny Překladatelé, tlumočníci a lektoři v Olomouci a okolí. Můj e-mail: adela@jazykolada.cz