Česká televize: Fake news aneb Pravda, lži a polopravdy ve veřejném prostoru

Česká televize: Fake news aneb Pravda, lži a polopravdy ve veřejném prostoru

Sedmá přednáška na mém blogu byla v režii České televize. ČT pořádá cyklus přednášek o fake news, se kterými v různě obměněné sestavě objíždí celou republiku. Já jsem 27. 11. navštívila ostravskou zastávku, kde jsem měla možnost si vyslechnout za Českou televizi Jakuba Szántó, bývalého zpravodaje na Blízkém Východě a Petra Zavadila, který je bývalý zpravodaj v Paříži. Přednáška se konala na půdě Filozofické fakulty Ostravské univerzity, takže zde byli i zástupci této univerzity. Konkrétně Karel Hlaváček z katedry sociologie a Petr Kopecký z katedry anglistiky. Celá debata byla moderována Robertem Antonínem, který je momentálně děkanem Filozofické fakulty.

Úvodní slovo pronesl pan Hlaváček z katedry sociologie. Rozvedl myšlenku, že momentálně žijeme v postpravdivém a postfaktickém světě. Jedná se o vědomí, že pravda je složitější a neskládá se jen z faktů.

Jako další svůj příspěvek pronesl Jakub Szántó. Ten zdůraznil, že reportéři bojují na trhu informací o místo pro svoji reportáž. Každý reportér má pocit, že zrovna ta jeho informace je nejdůležitější a ostatní reportéři mohou počkat. Večerní zprávy ovšem mají pouze omezený čas, takže se do nich vejde pouze několik vybraných zpráv, které uspějí v konkurenci s ostatními. Pokud se zpráva dostane do vysílání zpráv, tak i tak ještě nemá vyhráno. Musí i nadále soupeřit o zájem diváků. Zprávy se totiž vysílají večer, když jsou lidé po celém dni unavení. Navíc lidé celý den čtou zprávy na internetu. A pak teprve nastoupí večerní zprávy a vyžadují pozornost diváků.

Jako třetí svůj proslov přednesl Petr Kopecký z katedry anglistiky. Ten vyzdvihl problematiku jazykové vybavenosti. Pokud lidé nejsou dostatečně jazykově vybaveni, nemohou si zprávu dostatečně ověřit.

Jako poslední promluvil Petr Zavadil, bývalý zpravodaj z Francie. Ten nám přiblížil situaci fake news ve Francii. V roce 2017 byl terčem fake news Emmanuel Macron. Šířily se o něm nepravdivé zprávy, že je homosexuál či že má tajné konto na Bahamách. Francouzští zákonodárci se fake news nedávno zabývali a před měsícem schválili zákon na jejich potírání.

 

Photo taken by Marco Verch

Shared under Creative Commons licence (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/legalcode)

I do not own any rights to it and the author is in no way associated with my website

Link to the original picture: https://www.flickr.com/photosO autorovi: Adéla Měkotová
Jsem překladatelka angličtiny na volné noze. Překládám z angličtiny do češtiny i z češtiny do angličtiny. Specializuji se na následující oblasti: obchod, marketing, mezinárodní vztahy a politika, žurnalistika, cestovní ruch. Absolvovala jsem anglickojazyčné LL.M. studium mezinárodního a evropského práva na Univerzitě Palackého. Jsem také správce facebookové skupiny Překladatelé, tlumočníci a lektoři v Olomouci a okolí. Můj e-mail: adel[email protected]