Vladimíra Dvořáková: O politických režimech

Vladimíra Dvořáková: O politických režimech a (ne)konsolidaci demokracie

Druhá přednáška na mém blogu byla přednesena paní Vladimírou Dvořákovou, známou českou politoložkou.

Její přednáška se konala 7. listopadu v ostravském Centru Pant. Všem z okolí Ostravy doporučuji se do centra podívat. Jedná se o krásné multifunkční prostředí kavárny, malého knihkupectví a přednáškového sálu. Prodávají se zde velmi zajímavé knihy pro přemýšlivé čtenáře. Jedná se především o literaturu faktu, z knih se dozvíte především mnoho o historii. V části přednáškového sálu se konají časté přednášky zajímavých lidí, které sem zve aktivní majitel. Centrum Pant je jedno z kulturních center Ostravy. Není tedy divu, že paní Dvořáková se svou přednáškou zavítala právě sem.

Ráda bych paní Dvořákovou krátce představila. Je to bývalá vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Předsedala také Akreditační komisi České republiky. Jako první žena byla jmenována profesorkou politologie.

Paní Dvořáková si za téma přednášky vybrala politické režimy. Její přednáška je totiž první z cyklu promluv k výročí 17. listopadu. Přednášky, které navštěvuji, obvykle trvají 90 minut. Ve svém blogu tedy nemohu shrnout celý obsah. Rozhodla jsem se tedy vždy vypíchnout několik málo zajímavostí.

V přednášce paní Dvořákové mě zaujaly její poznámky k původu slova totalitarismus. Přednášející zmínila, že název pro totalitarismus jako jeden z prvních použil italský diktátor Benito Mussolini. Slovo pochází z italštiny, kde znamená valnou hromadu. Mussolini totalitarismus chápal jako společný zájem všech Italů na velké Itálii. Je to opak ke demokracii, kde každý má svůj vlastní zájem.

Další zajímavá věc, kterou paní Dvořáková zmínila, bylo to, že konflikt v demokracii není špatný, pokud se řeší podle pravidel. Je to zajímavý postřeh, protože hodně lidí chápe konflikt během debaty jako něco špatného. Ve skutečnosti se ale nejedná o problém, je to pouze výměna názorů a pokud zde existují pravidla debaty, je vše v pořádku.

 

Photo taken by Diego Cambiaso

Shared under Creative Commons licence (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/legalcode)

I do not own any rights to it and the author is in no way associated with my website

Link to the original picture: https://www.flickr.com/photos/djcO autorovi: Adéla Měkotová
Jsem překladatelka angličtiny na volné noze. Překládám z angličtiny do češtiny i z češtiny do angličtiny. Specializuji se na následující oblasti: obchod, marketing, mezinárodní vztahy a politika, žurnalistika, cestovní ruch. Absolvovala jsem anglickojazyčné LL.M. studium mezinárodního a evropského práva na Univerzitě Palackého. Jsem také správce facebookové skupiny Překladatelé, tlumočníci a lektoři v Olomouci a okolí. Můj e-mail: [email protected]