Hynek Melichar: Jak porozumět izraelsko-palestinskému konfliktu

Hynek Melichar: Jak porozumět izraelsko-palestinskému konfliktu

Pátou přednášku na mém blogu proslovil 20. listopadu pan Hynek Melichar. Je to lektor na katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Akce se tedy konala v Olomouci v jednom volnočasovém centru, a to v rámci pásma Toulky světem. Nebyla to pouze suchopárná přednáška, ale byla zpestřena fotografiemi Izraele, které přednášející sám vyfotil při své nedávné cestě do této oblasti.

Ráda bych jako obvykle vybrala několik zajímavostí z celé přednášky, která trvala 90 minut.

Přednášející na úvod upozornil, že v Izraeli žije 9 milionů lidí, z čehož 21 % je Arabů. Jedná se o docela vysoké procento arabské populace.

Další zajímavost byly informace o tom, že v roce 1995 byla uzavřena další mírová dohoda v rámci mírového procesu. Bývá nazývána Oslo II. V rámci této dohody byl Západní břeh rozdělen na pásma A, B, C. Zóna A je pod výhradní správou palestinské autority. Zóna B je spravována jak palestinskou autoritou, tak Izraelem. A poslední zóna C je spravována Izraelem. Zde se také nachází známé izraelské osady.

Hynek Melichar také zmínil zajímavost, že Gaza je jedno z nejhustěji osídlených území na zemi. Na rozloze menší než Praha zde žije 1 900 000 lidí.

Pan Melichar také probíral války Izraele se sousedními arabskými státy. Celkem proběhly tři, a to v letech 1948, 1967 a 1973. Mnoho lidí si dnes již nepamatuje, že v takzvané 6denní válce v roce 1967 byl Izrael tak úspěšný, že získal od sousedních států část území. Izrael tak například zabral Sinajský poloostrov. Tohoto území se zase později vzdal výměnou za mír s Egyptem. Mnoho lidí dnes ovšem už zapomnělo, že toto egyptské území, kam se dnes turisté jezdí rekreovat, bylo po jednu dobu vlastně izraelské.

Hynek Melichar na závěr zmínil aktuální dění v Izraeli, kdy v roce 2015 proběhly volby do místního parlamentu nazývaném Knesset. Tento parlament je na rozdíl od našeho jednokomorový. Ve zmíněných posledních volbách vyhrála pravicová strana Likud, kterou vede Benjamin Netanjahu.

 

Photo taken by Akos Hajdu

Shared under Creative Commons licence https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

I do not own any rights to it and the author is in no way associated with me or my website

Link to the original picture: https://www.flickr.com/photos/sonic182O autorovi: Adéla Měkotová
Jsem překladatelka angličtiny na volné noze. Překládám z angličtiny do češtiny i z češtiny do angličtiny. Specializuji se na následující oblasti: obchod, marketing, mezinárodní vztahy a politika, žurnalistika, cestovní ruch. Absolvovala jsem anglickojazyčné LL.M. studium mezinárodního a evropského práva na Univerzitě Palackého. Jsem také správce facebookové skupiny Překladatelé, tlumočníci a lektoři v Olomouci a okolí. Můj e-mail: [email protected]